Yurtdışına Konteyner Gönderme

Deniz aşırı ülkelere hava yoluyla bir şey taşımak çok yüksek maliyet demektir bu yüzden çoğunlukla deniz yolu tercih edilir. Eğer deniz aşırı bir ülkeye çok miktarda malzeme, eşya, ürün veya araba göndermek istiyorsanız bunu sadece konteynerle gönderebilirsiniz. Yurt dışına konteyner göndermek için deniz yolu yük taşıma kanunları hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu kanunlara göre öncelikle tüzel kişiliğe sahip olmanız gerekmektedir, birey olarak veya direk şirketiniz adına konteyner kiralayabilirsiniz ama bir konteyner sadece bir tüzel kişi adına kiralanıp gönderilebilir.

Yurtdışına KonKonteteyner Nasıl Gönderilir

Eğer deniz aşırı bir ülkeye çok sayıda eşya göndermeniz gerekiyorsa en makul seçenek deniz yolunu seçmekten geçer çünkü gerek kara yolu olsun gere hava yoluna göre daha ucuza dünyanın istediğiniz limanına eşya gönderebilirsiniz ancak bunun şartları, göndermek istediğiniz ülkenin gümrük kanunlarına göre farklılık gösterebilmektedir örnek verecek olursak Amerika bir konteyner eşya veya otomobil göndermek istiyorsunuz bu tür durumlarda uygulanan gümrük mevzuat farklılık göstermektedir ve bazı durumlarda haftaları bulan onay süreçlerinden geçmesi gerekmektedir. Amerika konteyner taşımacılığı konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız Amerika Ev Eşyası Taşıma Fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu prosedür her ülke için geçerli değil mesela Avrupa’nın herhangi bir ülkesine deniz yolu üzerinde konteynerle bir şey göndermek daha kolay olup yasal süreç daha esnektir. Bu gibi yasal mevzuat farklılıklar konteyner taşımacılığındaki sürecini etkilemektedir ayrıca göndereceğin malın türüne göre her ülkede farklı vergilendirme oranları var örneğin ev eşyasında alınan vergi oranları çoğu ülkede genellikle %18 ile %21 oranları arasında olmaktadır.

Yurtdışı konteyner nakliye.

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Global çapta ticaretin artığı günümüzde taşımacılığın çoğu konteynerlerle sağlanmaktadır sadece gemiyle sınırlı olmayan konteyner taşımacılığı hava veya demir yoluyla da yapılmaktadır. 20 DC, 40 DC ve 60 DC olmak üzere 3 tür konteyner ebattı mevcuttur. Göndereceğiniz ürünün veya eşyanın miktarına bağlı olarak konteyner tipini seçebilirsiniz. Kiralamış olduğunuz konteyner taşıma sürecindeki tüm  gerekli yasal işlemler ve gümrükleme olayı konteyner kiralayan tüzel kişi adına sürdürülmektedir.

Konteyner Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

  1.  Taşıma sürecinin başlaması için ilk adım bir konteyner kiralamakta geçer bunun için uluslararası taşıma statüsüne sahip size en yakın limanlardan birisine gidip gemi acentelerinde kendi adınıza konteyner kiralayıp randevu almalısınız yada tüm işlemleri sizin adınıza yürütebilecek bir firmayla anlaşmalısısınız.
  2. Kendi adınıza konteyner kiraladıktan sonra göndereceğiniz eşya için gümrük açtırmanız gerekmektedir, liman bölgesinde veya İnternet üzerinde yeminli gümrük müşavirlikleriyle anlaşmalısınız.
  3. Konteyner taşımacılığı iç nakliyeden bağımsızdır bu yüzden boş konteyner limandan alıp eşyaları yükleyeceğiniz konumda getirmek ve tekrardan limana teslim edilmesi için bir TIR firmasıyla anlaşmanız gerekmektedir.
  4. Deniz aşırı taşımacılıkta gideceği ülkeye göre yolculuk süresi değişmektedir ama olağan üstü bir durum olmadığı sürece en az 30 en çok 90 gün içinde bir çok aktarma dahil olmak üzere varış noktasına ulaşmaktadır. Liman ulaşan konteyner tekrar belgeler kontrol edilir ve gümrükleme alanına çekilir bu aşamada konteyner kiralayan kişi veya anlaşmalı firma yeni bir gümrük açtırırlar ve taşınan ürünün gümrük mevzuatlarına göre vergisi ödenir.
  5. Son aşamada gümrük vergisi ödendikten sonra artık konteyner mührü açılabilir, bir TIR firmasıyla iç nakliyenizi yaptırıp deponuza veya belirmiş olduğunuz lokasyona gönderebilirsiniz.

Yurtdışı Konteyner Taşımacılığı Fiyatları Ne Kadar?

Deniz aşırı taşımacılık kara ve hava yoluna göre en ucuz seçeneklerden birisidir ama fiyat hesaplaması yapılırken bir çok kalem değerlendirilir ve buna göre fiyat hesaplanır. Deniz aşırı taşımacılıkta deniz navlunu sabit bir fiyat yoktur çünkü deniz yolu üzerinde yapılan ticaretin yoğunluğuna göre fiyatlar değişmektedir. Örneğin Çin’de yıllın belirli tarihte yapılan ulusal bir tatil tüm dünya ki tüm deniz ticareti etkilemektedir ve bununla beraber deniz lojistiği sekteye uğramaktadır.

Deniz aşırı bir ülkeye bir ürün veya eşya gönderdiğiniz zaman bir konteyneri kendinize özel olarak kiralamak durumundasınız çünkü konteyner sadece bir tüzel kişi adına kiralanabiliyor. Sadece konteyner kiralamakla taşımacılık maliyeti bitmiyor çünkü konteyner firması sadece taşıma işlemini yapacağınız konteyner size sağlar bunun haricinde gümrük işlemleri, deniz navlunu, iç nakliye ve liman masrafları gibi bir çok birbirinden bağımsız masrafları ödemek durumundasınız.

Uluslararası konteyner taşımacılığı

Konteyner Ev Taşıma Fiyatları

Konteynerle ev eşyası gönderme işlemleri iki şekilde yapılır. Birinci yol ve gümrük gümrük mevzuatları konusunda en kolay olan; göndereceğiniz ev eşyaların ticari nitelik taşıdığını beyan ederek bu eşyalar için fatura kesmekten geçer bu durumda eşyaları göndereceğiniz ülkenin gümrüğünde fatura bedelinin minimum %18 maksimum %21 gümrük vergisi ödeyeceksiniz. İkinci yol olarak göndermek istediğiniz ev eşyalarını kendi kulanmış olduğunuz ikinci el niteliği taşıyan ev eşyaları olarak belirterek zati ev eşyası olduğunu beyan etmelisiniz, gümrük açtırma işlemi dışında herhangi bir vergi ödemeyeceksiniz.

Tüzel kişiliğe sahip kuruluş veya kişi yükümlü olup olmadığı bakılmaksızın gereken nitelikleri taşıyan herkes konteynerleri getirebilir, süreli girişine gümrük yönetimi düzenlenmektedir. Türkiye’de yerleşik veya oturumu olan bir kişi tarafından satın alınan, deniz aşırı taşımacılık amacıyla kiralanan, geçici ithalat Bakanlığı bağlı genel müdürlükler yetkilidir, istenilen evrakları temin edildikten sonra sizin adınıza işlemleri yürüten firma aracılığıyla veya anlamış olduğunuz yeminli gümrük müşavirliğiyle süreci başlatabilirsiniz.

Konteyner Taşımacılığı Yapan Firmalar

Yılların bize vermiş olduğu bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ve deniz aşırı ülkelerine Marsel İnternational Movers olarak ev eşyası ve otomobil taşımacılığı hizmetini müşteri memnuniyetini esas alarak sunmaktayız. Söz konusu deniz üzeri taşımacılık olunca bireysel çapta deniz aşırı konteyner taşımacılığı hizmeti veren şirket sayısı bir elin parmaklarını geçemez. Çoğu gemi acentesi sadece ticari nitelik taşıyan ve devamlı ithalat ihracat yapan şirketlerle çalışmaktadır ve tek sefere mahsus bireysel çapta konteyner kiralayıp deniz aşırı taşımacılık hizmetine ihtiyaç duyan müşterilere çok kısıtlı olarak yardımcı olmaktadır ama Marsel nakliyat tüzel kişiliğe sahip her bireye konteyner kiralayıp dünyanın istediği yerine taşıma hizmeti vermektedir.

Türkiye’deki tüm opsiyonlu işlemler, gümrük, iç nakliye ve benzeri tüm hizmeti firmamız tarafından yürütülmektedir ayrıca tüm Avrupa ülkeleri, Dubai, Amerika, Kanada ve Avustralya limanlarında gümrük açma ve iç nakliye olanaklarımız mevcuttur bunun haricindeki ülkelerim limanlarında gümrük açma ve iç nakliye hizmeti veremiyoruz bu konuda daha fazla bilgi edinmek için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

1, “Yurtdışına Konteyner Gönderme” hakkında görüş bildirdi

  1. Ankara’dayım ve Avustralya Melbourne ev eşyası göndermek istiyorum, lütfen iletişime geçermişsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir